Kazimierz – miasto artystów

Patrząc na ciekawą architekturę Kazimierza Dolnego, piękne widoki i specyficzna atmosferę nie trudno się dziwić, że wpływa wyjątkowo dobrze na wenę artystyczną twórców różnych rodzajów sztuki. Najczęściej jednak można tu spotkać malarzy.

Artyści zainteresowali się Kazimierzem Dolnym zaraz po I wojnie światowej. W 1923 roku uczniowie Szkoły Sztuk Pięknych przyjechali wraz z Tadeuszem Pruszkowskim z Warszawy do Kazimierza na plener malarski. Od tej pory zawsze w sezonie letnim można spotkać w Kazimierzu wielu artystów utrwalających na papierze lub płótnie atrakcje Kazimierza. Ich prace można również podziwiać i kupować zresztą nie tylko na wystawach plenerowych. W mieście nie brakuje różnego rodzaju galerii i muzeów. Malarze i graficy współtworzą niezwykły klimat miasta, który momentami wydaje się wręcz nieco nierealny. Można odnieść wrażenie się, że życie w Kazimierzu płynie inaczej niż w innych miastach i miasteczkach, gdzie każdy myśli przede wszystkim o codziennych, przyziemnych sprawach.

W Kazimierzu Dolnym organizowane są też ciekawe imprezy artystyczne. Przyciągają one wielu twórców, wielbicieli sztuki i turystów. Najgłośniejszy festiwal w Kazimierzu to z pewnością „Dwa Brzegi” – Festiwal Filmu i Sztuki. Inne z ciekawych wydarzeń kulturalnych to Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych czy Letnie Wieczory Muzyczne w kazimierskiej Farze. Kazimierz Dolny inspiruje więc nie tylko malarzy. Oczywiście podczas tego typu imprez Kazimierz nad Wisłą gości bardzo wielu gości. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o zapewnieniu sobie noclegu w mieście lub w najbliższej okolicy.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16015 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/kazimierz-miasto-artystow/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435