Kazimierz – miasto artystów

Patrząc na ciekawą architekturę Kazimierza Dolnego, piękne widoki i specyficzna atmosferę nie trudno się dziwić, że wpływa wyjątkowo dobrze na wenę artystyczną twórców różnych rodzajów sztuki. Najczęściej jednak można tu spotkać malarzy.

Artyści zainteresowali się Kazimierzem Dolnym zaraz po I wojnie światowej. W 1923 roku uczniowie Szkoły Sztuk Pięknych przyjechali wraz z Tadeuszem Pruszkowskim z Warszawy do Kazimierza na plener malarski. Od tej pory zawsze w sezonie letnim można spotkać w Kazimierzu wielu artystów utrwalających na papierze lub płótnie atrakcje Kazimierza. Ich prace można również podziwiać i kupować zresztą nie tylko na wystawach plenerowych. W mieście nie brakuje różnego rodzaju galerii i muzeów. Malarze i graficy współtworzą niezwykły klimat miasta, który momentami wydaje się wręcz nieco nierealny. Można odnieść wrażenie się, że życie w Kazimierzu płynie inaczej niż w innych miastach i miasteczkach, gdzie każdy myśli przede wszystkim o codziennych, przyziemnych sprawach.

W Kazimierzu Dolnym organizowane są też ciekawe imprezy artystyczne. Przyciągają one wielu twórców, wielbicieli sztuki i turystów. Najgłośniejszy festiwal w Kazimierzu to z pewnością „Dwa Brzegi” – Festiwal Filmu i Sztuki. Inne z ciekawych wydarzeń kulturalnych to Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych czy Letnie Wieczory Muzyczne w kazimierskiej Farze. Kazimierz Dolny inspiruje więc nie tylko malarzy. Oczywiście podczas tego typu imprez Kazimierz nad Wisłą gości bardzo wielu gości. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o zapewnieniu sobie noclegu w mieście lub w najbliższej okolicy.