Festiwal w Kazimierzu Dolnym

Kultura i sztuka są nierozerwalnie złączone z Kazimierzem Dolnym – miastem artystów. Od lat przyjeżdżają tutaj twórcy, głównie malarze, ale nie tylko. W mieście jest wiele galerii i muzeów. Organizuje się też tutaj festiwale dotyczące różnych dziedzin sztuki.

Najbardziej popularny jest festiwal sztuki filmowej. Od 2007 roku odbywa się on tutaj pod nazwą Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Wcześniej nosił on nazwy Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” oraz „Wysokie Temperatury Filmowe”. Natomiast właśnie od 2007 roku dyrektorem festiwalu stała się Grażyna Torbicka, a odbywa się ona w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu. Tegoroczny festiwal trwał od 31 lipca do 8 sierpnia. Odbywał się pod hasłem „Inny Świat”. Co roku program jest bogaty i bardzo ciekawy. Można spotkać tu znanych twórców, ale także dopiero początkujących filmowców.

Czerwcowy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych ma na celu nie tylko prezentację prawdziwej muzyki ludowej, ale także umożliwia spotkanie z tą kulturą. Występom i konkursom towarzyszą targi i zabawy ludowe.

Od 2008 roku w lipcu i sierpniu organizowany jest Festiwal Kazimierskie Inspiracje. Biorą w nim udział głównie muzycy i aktorzy. Artyści pochodzą z różnych stron świata, reprezentują różne trendy i kierunki artystyczne.

Kolejna cykliczna impreza kulturalna to Majowy Festiwal Muzyczny, który od 2007 roku odbywa się w długi majowy weekend. Festiwal promuje przede wszystkim młodych i zdolnych artystów muzycznych. Jednak występują tu także prawdziwe sławy. Na przykład znany tenor Wiesław Ochman.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15834 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/festiwal-w-kazimierzu-dolnym/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/fzf/public_html/cytryna.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435