Festiwal w Kazimierzu Dolnym

Kultura i sztuka są nierozerwalnie złączone z Kazimierzem Dolnym – miastem artystów. Od lat przyjeżdżają tutaj twórcy, głównie malarze, ale nie tylko. W mieście jest wiele galerii i muzeów. Organizuje się też tutaj festiwale dotyczące różnych dziedzin sztuki.

Najbardziej popularny jest festiwal sztuki filmowej. Od 2007 roku odbywa się on tutaj pod nazwą Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Wcześniej nosił on nazwy Festiwal Filmowy i Artystyczny „Lato Filmów” oraz „Wysokie Temperatury Filmowe”. Natomiast właśnie od 2007 roku dyrektorem festiwalu stała się Grażyna Torbicka, a odbywa się ona w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu. Tegoroczny festiwal trwał od 31 lipca do 8 sierpnia. Odbywał się pod hasłem „Inny Świat”. Co roku program jest bogaty i bardzo ciekawy. Można spotkać tu znanych twórców, ale także dopiero początkujących filmowców.

Czerwcowy Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych ma na celu nie tylko prezentację prawdziwej muzyki ludowej, ale także umożliwia spotkanie z tą kulturą. Występom i konkursom towarzyszą targi i zabawy ludowe.

Od 2008 roku w lipcu i sierpniu organizowany jest Festiwal Kazimierskie Inspiracje. Biorą w nim udział głównie muzycy i aktorzy. Artyści pochodzą z różnych stron świata, reprezentują różne trendy i kierunki artystyczne.

Kolejna cykliczna impreza kulturalna to Majowy Festiwal Muzyczny, który od 2007 roku odbywa się w długi majowy weekend. Festiwal promuje przede wszystkim młodych i zdolnych artystów muzycznych. Jednak występują tu także prawdziwe sławy. Na przykład znany tenor Wiesław Ochman.